Doğa

Afrika Büyük Maymun Habitatı 1990’lardan Beri Büyük Küçülme Gördü

Afrika Büyük Maymun Habitatı 1990’lardan Beri Büyük Küçülme Gördü
Kıta çapında bir araştırma, goril yaşam alanlarının birçok goril alt türü için küçüldüğünü göstermek için büyük ölçekte CBS, uzaktan gönderim ve maymun popülasyonu verilerini birleştirdi.

Afrika’daki büyük maymun habitatı, hayvanlar için uygun çevre koşullarının durumu konusunda kıta çapında ilk araştırmaya göre, geçtiğimiz yirmi yılda ani bir şekilde küçüldü.

Araştırmacılar, goril habitatının özellikle sert bir şekilde etkilendiğini belirtti. 1995’ten beri, Cross River gorilleri yaşam alanlarının% 59’unu kaybetti; doğu gorilleri% 52 kaybetti; ve batı gorilleri% 31’lik bir kayıpla karşılaştı.

Bonobolar, habitatlarında% 29’luk bir kayıp yaşadı; merkezi şempanzeler% 17 ve batılı şempanzeler% 11 oranında küçülme yaşadı.

İLAN
Biyocoğrafya dergisi Diversity and Distributions’da bu hafta yayınlanan bir makaleye göre , en büyük habitat kaybına uğrayan alanlar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin merkezinde ve doğusunda, Batı Ekvator Afrika’da ve Liberya’daki üst Gine ormanında bulundu.

İnsanoğlunun en yakın akrabaları için en parlak nokta, Nijerya-Kamerun şempanzeleri ve doğu şempanzeleri için uygun ve neredeyse hiç değişiklik görmeyen habitatlarda geldi. Ancak burada bile, araştırmacılar, bu düşüş eksikliğinin, 1990’larda zaten önemli olan doğu ve batı Afrika’daki habitat kaybına atfedilebileceğine işaret ediyor.

Büyük maymun gözlemcileri, habitat kaybı ve nüfus düşüşleri hakkında okumaya alışmış olabilirler ve aslında, araştırmacılar daha önce Afrika büyük maymunları için uygun çevre koşullarının azalmasını değerlendirmeyi amaçlayan bir dizi alana özgü çaba ve manzara araştırması yapmışlardı. Ancak yeni araştırmayı daha da sinir bozucu kılan şey, şimdiye kadar çok az sayıda çalışmanın mevcut coğrafi bilgi sistemi ile uzaktan algılama bilgisini ve maymun popülasyonu verilerini böyle bir ölçekte birleştirmiş olmasıdır.

Yerel çabaların yamalı yapısının ötesine geçen yeni bir değerlendirme sağlamak için, 31 kurumdan 47 bilim insanı Maymun Popülasyonları, Ortamları ve Araştırmaları veritabanında derlenen verileri analiz etti – 2007’de Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından başlatılan ve mevcut tüm mevcut olanı içeren bir depo. maymun araştırması bilgileri – 68 farklı bölgede yaklaşık 15.000 doğrulanmış büyük maymun yerleşiminin izole edilmesi. Daha sonra, bu bölgelerdeki iklim, bitki örtüsü ve insan etkisi gibi çevresel koşulları, maymunların bulunmadığı tropikal Afrika’daki alanlarla karşılaştırarak, araştırmacılar için gerekli olan ‘uygun çevre koşullarını’ – veya habitatları – daha kesin bir şekilde hesaplayabildiler. yaşamak için maymunlar.

Yazarlar daha sonra bu habitat değerlendirmesini, 1995’te Afrika’da ve yine 2010’da bu çevresel koşullardan geriye kalanların tahmin edilmesi için istatistiksel bir model haline getirdiler.

İLAN
Yazarlar, son yirmi yıldaki hızlı kayıpların, daha önce el değmemiş ormanların ağaç kesme yollarıyla kesiştiği için, bu dönemde bölgede yaşanan keskin sosyo-ekonomik değişikliklerin bir sonucu olduğunu söylüyorlar.

Daha önce bozulmamış Afrika maymunu serisinden kalanların çoğu şimdi hızla insan egemen alanlara dönüştürülüyor. Başlıca maymun habitat cepleri kalmıştır, ancak bunlar genellikle korunan alanlardadır. Bu korunan alanların maymunlar için yeterince büyük olup olmadığı, hatta yeterince korunup korunmadığı bilinmemektedir.

Araştırmacılar, Sierra Leone, Gine, Gine-Bissau ve Uganda’daki mevcut araştırmalardan yola çıkarak şempanze yoğunluğunun düşük olduğuna işaret ederek, kaçak avlanma baskısı sınırlı olduğu sürece, karma kullanım alanlarında kendilerini koruyabilecek bazı grupların olduğunu ekliyorlar. Aynı zamanda şempanzeler, gorillere göre çok daha fazla davranış esnekliğine sahiptir, bu da onların insan tarafından değiştirilmiş manzaralarda hayatta kalmalarını kolaylaştırır.

Yazarlar, bu bulgulara dayanarak, koruma çabalarının “kökten büyütülmesi” gerektiği sonucuna varmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı