Haberler

Apple, Hong Kong’un ulusal güvenlik yasası konusunda – biraz da olsa – açıklama yaptı

Pekin’in 1 Temmuz’da Hong Kong’a tek taraflı olarak yeni bir ulusal güvenlik yasası koymasının ardından , pek çok kişi bu hareketi Pekin’in yarı özerk bölgedeki muhalefet ve protestoları bastırma çabası olarak gördü.

Kısa bir süre sonra, Microsoft, Twitter ve Google da dahil olmak üzere bir dizi teknoloji devi , istenen verilerin Pekin’in ellerine geçmesinden korkarak Hong Kong yetkililerinden gelen kullanıcı verilerine yönelik talepleri işlemeyi durduracaklarını söyledi .

Ama elmalistede gözle görülür şekilde yoktu. Bunun yerine Apple , yeni yasayı “değerlendirdiğini” söyledi .

Apple, TechCrunch tarafından ulaşıldığında, yeni ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana Hong Kong yetkililerinden kullanıcı verilerine yönelik kaç talep aldığını söylemedi. 

Ancak şirket, kullanıcı içeriği için doğrudan Hong Kong’dan istek almadığını yineledi. Bunun yerine, ABD’li yetkililerin yabancı hükümetlerden gelen talepleri ilk önce gözden geçirmesine izin veren, uzun süredir yerleşik olan sözde karşılıklı adli yardım anlaşmasına dayanıyor.

Apple, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hong Kong kullanıcıları için iCloud verilerini sakladığını, bu nedenle Hong Kong yetkililerinin kullanıcı içeriği taleplerinin ilk olarak Adalet Bakanlığı tarafından onaylanması ve verilerden önce ABD federal yargıç tarafından bir emir çıkarılması gerektiğini söyledi. Hong Kong’a teslim edilebilir.

Şirket, Hong Kong’dan dolandırıcılık veya çalıntı cihazlarla ilgili sınırlı sayıda içerik dışı talep aldığını ve ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana Hong Kong yetkililerinden aldığı taleplerin sayısının yaklaşan bir rapora dahil edileceğini söyledi. şeffaflık raporu.

Hong Kong yetkilileri, 2019 yılında 604 cihaz bilgisi, 310 finansal veri ve 10 kullanıcı hesabı verisi talep etti.

Raporda ayrıca, Apple’ın geçen yılın ikinci yarısında ABD yetkililerinden 80.235 cihazla ilgili veriler için 5.295 talep aldığını, bu da önceki altı aya göre yedi kat arttığını söyledi.

Apple ayrıca, 31.780 hesapta iCloud’da depolanan kullanıcı verileri için ABD yetkililerinden 4.095 talep aldı; bu, önceki altı ayda etkilenen hesap sayısının iki katı.

Apple, devam eden iade ve onarım dolandırıcılık soruşturmalarıyla ilgili taleplerin çoğunu söyledi.

Raporda, 6,741 kullanıcı hesabındaki verileri korumak için ABD yetkililerinden 2,522 talep aldığını ve bu da kolluk kuvvetlerinin verilere erişmek için doğru yasal süreci elde etmesine izin verdiğini belirtti.

Apple ayrıca, önceki rapora göre% 40 artışla, 15.500 ila 15.999 kullanıcı veya hesapla ilgili içerik dışı veriler için 0-499 ulusal güvenlik talebi aldığını söyledi.

Teknoloji şirketlerinin, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara göre, ulusal güvenlik taleplerinin sayısını yalnızca aralıklar halinde bildirmelerine izin verilir.

Şirket ayrıca, şirketin halka açıklamak için dilekçe verdiği 2019’dan itibaren iki FBI ulusal güvenlik mektubu veya NSL yayınladı. Bu mektuplar, FBI tarafından herhangi bir yargı denetimi olmaksızın ve genellikle şirketin varlığını açıklamasını engelleyen bir gag emriyle verilen celplerdir. 2015’te Özgürlük Yasası’nın yürürlüğe girmesinden bu yana, FBI’ın düzenli aralıklarla gag emirlerini gözden geçirmesi ve artık gerekli görülmediğinde bunları kaldırması gerekiyordu.

Apple ayrıca, hükümetlerden 258 uygulamanın uygulama mağazasından kaldırılması için 54 talep aldığını söyledi. Çin, taleplerin büyük çoğunluğunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı