Doğa

Biyolojik Haşere Kontrolü Asya’daki Hindistan Cevizi Çiftçilerini Milyarlarca Dolar Kurtardı

Zararlıların doğal düşmanlarını kullanarak  biyolojik böcek haşere kontrolü  ,  Pasifik  ve  Asya’daki çiftçileri  milyarlarca dolar  kurtardı  . Bu, Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmanın bulgusudur  .

UQ Biyolojik Bilimler Okulu’ndan Dr.  Kris Wyckhuys  , biyolojik kontrolü, kendi doğal ortamında bir zararlı böceğin egzotik ve doğal bir düşmanı olarak tanımladı. Amaç, haşere popülasyonunu ortadan kaldırmak veya azaltmaktır.

Wyckhuys’a göre bilim adamları, kontrol görevi görmesi için büyük bir özenle birlikte evrimleşmiş ve faydalı bir böcek seçiyorlar. Bu tür, zararlıları yok etmede ve ekolojik dengesizlik ve üzüntü yaratma olasılığını en düşük seviyede tutmada en etkilidir.(Fotoğraf: Wikimedia Commons)


OKU:  Çalışma, Toprak Koruma Uygulaması Çiftçilere ve Ürünlerine Faydalı Olduğunu Söyledi

Wyckhuys ve araştırma ekibi   , Nature Ecology and Evolution dergisinde  yeni bir çalışma yayınladı .  Yüz yıldan fazla bir süredir Asya-Pasifik  bölgesindeki yem, lif ve gıda ürünlerindeki  toplam 43 böcek zararlısını yöneten etkili biyolojik mücadele uygulamalarının çeşitli kayıtlarını değerlendirdiler  .

Bu tür kontrollerin, hindistancevizi, ekmek ağacı meyvesi ve muz gibi birçok önemli gıda ürünündeki istilacı zararlıların tehditlerini düzenlemeye yardımcı olduğunu keşfettiler.

Nature World News - Biyolojik Haşere Kontrolü Asya'daki Çiftçileri Milyarlarca Dolar Kurtardı

Biyolojik Kontroller Paradan Tasarruf Sağlar

Wyckhuys’un araştırma ekibi tarafından yapılan değerlendirmede, biyolojik kontrol kullanımının Asyalı çiftçileri her yıl kabaca 20,1 ila 26,8 milyar Avustralya doları veya 14,6 ila 19,5 milyar ABD doları tasarruf sağladığını gösterdiler.

Wyckhuys’a göre bu, özellikle diğer tarımsal kontrol yöntemlerine kıyasla çok fazla mali tasarruf demektir.  1960’larda Asya Yeşil Devrimi örneğine dikkat çekiyor  ; bu süre zarfında yerel pirinç üretimi üç katına çıktı. Bununla birlikte, yenilikçi yetiştirme yöntemleriyle birlikte kimyasal gübre, böcek ilacı ve diğer zirai kimyasalların yoğun bir şekilde kullanıldığını da gördü.

Wyckhuys, Yeşil Devrim’in önemli etkisinin daha yüksek verime sahip pirinç çeşitlerine atfedilebileceğini söylüyor. Asya’da her yıl 4,3 milyar dolar gelir sağladı.

Queensland Üniversitesi’nde doçent olan Michael Furlong’a göre, biyolojik kontrolün etkinliğini kabul etmek, dünya çapında tarım için daha iyi, daha dirençli ve daha yüksek karlar sağlayabilir. Biyolojik kontrolün fakir çiftçilere önemli fırsatlar sağladığını söylüyor.

AYRICA OKUYUN:  Hollanda’dan İngiltere’ye Girecek 30.000 Ton Arıtma Çamuru


Hindistan Cevizi Endüstrisinde Biyolojik Haşere Kontrolü

Furlong, biyolojik kontrollerin pirinç olmayan, fakir ve marjinal ekim ortamlarının olduğu kırsal alanlarda refah ve büyümeyi desteklediğini ekliyor.

Birçok ülkenin üretkenliğini, ekonomisini ve gıda güvenliğini tehdit eden , daha çok hindistan cevizi ölçeği olarak bilinen Aspidiotus destroyer örneğini gösterdi  . 1900’lerin başlarında, hindistan cevizi pulları Fiji’deki kopra, muz ve hindistancevizi endüstrilerini yok etti  .

1928 yılında, parazitik eşekarısı ve Trinidad dişi böceklerin ortaya çıkması neredeyse anında sonuçlara neden oldu. Dokuz ay içinde, hindistancevizi pulları ülkedeki her büyük adada mahsuller için sorun olmaktan çıktı. Yalnızca 18 ay sonra, haşere o kadar kıt hale geldi ki, neredeyse hiçbir yerde bulunamıyorlardı. 

Bu tür yenilikçi haşere kontrol yaklaşımları, giderek gelişen bilimle birleştiğinde, küresel gıda tedarikinin güvence altına alınmasına, çiftçilerin ve tarım sektörünün yaşamlarının iyileştirilmesine ve doğal biyolojik çeşitliliğin korunmasına yardımcı olur.

Araştırmacılar, çalışmalarının zararlıları en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak, ekosistemin direncini ve dengesini korumak ve küresel gıda üretimini sürdürülebilir bir şekilde artırmak için gelecekteki programları geliştireceğini umuyor.

Kullanımı  biyolojik böcek haşere kontrol  olarak tarıma büyük nimet olabilir  doğal düşmanları  paradan tasarruf için sadece zararlılar  çiftçilerin  içinde  Asya  Pasifik  ve dünyanın diğer bölgelerinde değil, aynı zamanda çevreyi korumak ve zararlı pestisit sağlıklı tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı