Doğa

DOĞANIN EN MİNİK MİMARLARININ 21 ŞAHESERİ

Doğada farkına varamayacağımız kadar küçük olan bu böceklerin aslında ne kadar mükemmel mimari yetenekleri olduğunu gösteren fotoğraflar Singapurlu fotoğrafçı Nicky Bay tarafından çekildi. Özellikle güve türleri tarafından yapılan larva yuvaları adeta insan yapımı bir kütük evini andırıyor. İşte sizlere hazırladığımız doğanın en minik ve başarılı mimarları…

1- Torbalı güve larvası 

KÜTÜKLERDEN YAPILMIŞ KULÜBE

Bu larva kendini sarmal pramit şeklinde kapatıyor. Resimde görüldüğü gibi küçük dallardan başlayıp büyük dallara kadar istiflenmiş.

2-) Şaşırtıcı bir şekilde düzenli olarak yığılmış spiral şeklinde olan yapı sanki insan yapımı kütük kulübeyi andırıyor. Yukarıdaki resmin bir benzeri pek ayırt edici fark yok. Nasıl böylesine simetriyi yapabilmeyi başarabilir? Uygun büyüklükte dalları ölçüp nasıl böylesi yapıyı oluşturabilirler?

3- Bu diğerlerine göre o kadar da simetri görünmüyor ve dallar rastgele konulmuş ama yine de kalından inceye bir şekilde istiflenmesi çok iyi bir ilerleme

4- Bunun tabanı daha uzun. Acaba hala dalları kesim aşamasında olabilir mi?

5-Burada pramit şeklinde yığılmış değiller. Dallar paralel şekilde yığılmış ve bir ucu yaprakla tutulmuş diğer ucu aşağı doğru sarkıyor.

6-Burada dallar tembelce konulmuş. Belki de hala kulübenin yükseltme aşamasındadır?

7-Bazı larvalar parazitlere maruz kalabilir. Sinekler larvaların içine yumurtlarlar. Kulübeler inşaa edildiğinde bu sinekler ev sahipliğini devralırlar.

8- Orman çadırları 

9- Bütün güveler kendilerini korumak için  dalları kullanmaz. Örneğin bu resimdeki ölü yapraklardan bir çadır inşaa etmiş.

10- Buda örümcek ağıyla çevrelenmiş. Çadırın altından larvanın nasıl olduğunu biraz görebiliriz. Belkide bu Torbalı güve larvasının geriye kalmış artıkları olabilir.

11- Bazı çadırlar Eyfel Kulesi gibi  ince uzun şekilde uzatılmışlar. Uzak doğu tapınakları olarakta adlandırılabilir.

12- Bazılar da sanatsal bir dağınıklığa sahip.

13- Dişi torbalı güveler çadır yapılarından ayrılmadığında, erkek güveler  onları kılıfından çıkarırlar.

14-Dışkı barikatları 

Bu yapı biraz tuhaf olabilir. Katmanlar halinda örülmüş bir pupa görünüyor ve sonunda siyah bir maddeyle çevrilmiş, tırtılın larva döneminde bunu oluşturduğunu varsayabiliriz.. Bu dışkı duvarları savunma stratejisini güçlendiriyor olabilir mi? Belki de kokunun yayılması yırtıcıları savuşturmak için olabilir.. Kim bilir?

15-Cage Fortress – Kafesten Kaleler

Cyana türü güveler pupa evresini (gelişim evresini) resimde görülen kafes şeklinde yapılarda geçirirler. Bu yapılar tırtıl kıllarından yapılmış ve her kesişimi ağ ile tutturulmuş.

16- Tırtıllar pupa yapmaya hazır olduklarında kafesin yapımında kullanılan uzun tüylerini kullanırlar.

17-Resimdeki kafeste açık bir kare var. Kıl tüyleri yeterince uzun olmadığından, Tırtıl kopartma işlemini yaparak ucları birbirine bağlıyor, bu şekilde kafesi oluşturuyor.

18- Tırtıl, kafesten iyi bir korunma sağlamak için kafesin ortasına ağlarıyla kendini askıya alıyor. Bu örgü son derece güçlüdür. Bahar gelip şekil değiştirdiğinde yırtıcılar tarafından basınç uygulanır ama pupa güvenli kalır.

Bu pupa belirgin olan gözleri ve antenleriyle artık çıkmaya hazır. Kabuğu kafesin dışında bulunduğu için pupa kabuğundan çıkmadan önce kafesin dışına çıkmış olmalı. Bu son derece ilginç.

19- İşte sonuç, yetişkin Cyana güvesinin görünümü.

20- Son derece güçlü özelliklerine rağmen kafes her zaman yırtıcılar tarafından tam korunamıyor, özellikle kafes tam inşaa edilmeden önce parazitler kafesin içine yumurtluyor.

21- Bazılarınada mantarlar bulaşmış olabiliyor.

NOT: Görsel Kaynakları Nickybay Sitesinden Alınmıştır Teşekkürler 🙂 (http://www.nickybay.com/2016/01/5-mysterious-structures-world-smallest-architects.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı