Doğa

İklim Değişikliğinin 7 Temel Nedeni

BBC’ye ve diğer bazı kaynaklara göre, dünya 1900’lerden önce olduğundan neredeyse bir derece daha sıcak. 2018’in ilk 10 ayı için küresel ortalama sıcaklık, 1850-1900 seviyelerinin 0,98C üzerinde oldu .

Bir derece daha sıcak olmak bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak hiçbir önlem alınmazsa, dünya bir dizi felaket olayları yaşayabilir. Örneğin, deniz seviyeleri yükselecek ve mahsul yetiştirme yeteneği tehlikeye girebilir.

İklim değişikliğinin nedenlerini ve onu durdurmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İklim Değişikliği Nedir?

İklim, bir yerin genel hava koşullarını ifade eder. Örneğin, bazı yerler kışın soğuk iklime sahiptir ve yaz aylarında ısınır. Yıl boyunca sıcaklıkların benzer ve ılık veya soğuk olduğu yerler de vardır.

İklim değişikliği, bir yerin ortalama hava koşullarında on yıllardır meydana gelen önemli bir değişikliği ifade eder. Örneğin, hava koşulları daha soğuk, daha sıcak, daha ıslak veya daha kuru hale gelebilir. Hava durumu değişebilir ve çok öngörülemez olabilir, ancak iklim değişikliği, uzun vadeli hava değişikliklerine odaklanan bir terimdir.

İklim değişikliği ve küresel ısınma genellikle birbirinin yerine terimler olarak kullanılır. Ancak küresel ısınma, iklim değişikliğinin yalnızca bir yönüdür. Küresel ısınma, ortalama küresel sıcaklığın yükselmesi anlamına gelir.

İklim Değişikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Dünyanın iklim sistemi, güneşten gelen enerji uzaya geri yansıdığında ve dünyanın atmosferi enerji saldığında gezegeni soğutur. Güneşten gelen enerji dünya tarafından emildiğinde ve atmosferik gazlar ısının salınmasını durdurduğunda (sera etkisi olarak bilinir) gezegen ısınır.

Özünde, iklim değişikliğinin hem doğal nedenleri hem de iklim değişikliğinin insani nedenleri vardır. Ancak iklim değişikliğinin başlıca nedenleri nelerdir?

  1. Fosil Yakıtları Yakmak

İklim değişikliğine neden olan bir numaralı insan nedeni fosil yakıtları yakmaktır. Gaz, petrol ve kömür gibi fosil yakıtların tümü, dünyadan çıkarılıp yandığında daha fazla karbondioksit salan karbondioksit içerir.

  1. Ormansızlaşma

İklim değişikliğinin temel nedenlerinin çoğu insan faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Ormansızlaşma, örneğin, karbondioksit depoladığı bilinen ağaçların sayısını azaltır. Daha az ağaç olduğunda, atmosferde daha hızlı karbondioksit birikebilir.

Ağaçlar yandığında atmosfere karbondioksit salgılarlar. Artan karbondioksit, sera etkisine katkıda bulunur ve gezegeni ısıtır.

  1. Tarım

Bitki yetiştirme ve hayvan yetiştirme de havadaki sera gazlarına katkıda bulunur. İnekler gibi hayvanlar, çevreye karbondioksitten daha zararlı bir gaz olan metan üretirler.

Bitkileri organik olarak yetiştirmek, gazlar açısından çok büyük bir sorun değildir, ancak birçok mahsul gübre ile yetiştirilmektedir. Bu gübreler, çevreye metandan çok daha zararlı olan nitröz oksit içerir. Azot oksidin karbondioksitten neredeyse 300 kat daha güçlü olduğu tahmin ediliyor.

  1. Milankovitch Döngüleri

İklim değişikliği söz konusu olduğunda, insan faaliyeti oynanan tek şey değildir. Bununla birlikte, bilim adamları, hava koşullarında neden önemli değişiklikler gördüğümüzün itici faktörü olduğuna inanıyorlar. Milankovitch döngüleri gibi doğal döngüler de değişikliklerde rol oynayabilir.

Milankovitch döngüleri, dünya güneşin etrafında dolaşırken, eksenin yolu ve eğimi değişebilirken meydana gelen değişiklikleri ifade eder. Bu, dünyanın maruz kaldığı güneş ışığı miktarını etkiler. Milankovitch döngülerinin on ya da yüz binlerce yılda gerçekleştiği biliniyor, bu nedenle bilim adamları bunun şu anda gördüğümüz iklim değişikliğine neden olma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor.

  1. El Niño Güney Salınımı (ENSO)

İklim değişikliğinde rol oynayabilecek bir diğer doğal döngü ENSO’dur. Bu, Pasifik Okyanusu’ndaki su sıcaklığındaki değişikliklerde bir modelin olduğu yerdir. El Niño yılında küresel sıcaklıklar ısınır ve La Niña yılı boyunca sıcaklık tekrar soğur.

Bilim adamları, bu modellerin yalnızca aylarca küresel sıcaklığı etkilediğini biliyorlar, bu yüzden bu, muhtemelen mevcut iklim değişikliğine katkıda bulunmayan başka bir doğal döngüdür.

  1. Güneş Işınımı

İklim değişikliğinin bir başka doğal nedeni de güneş ışınımı olarak bilinir. Geçmişte, güneş ışınımı, dünyanın sıcaklığını etkileyen güneşten gelen enerjiyi değiştirdi.

Ancak, eğer bu şu anda meydana geliyorsa, dünyanın tüm atmosferi ısınırdı. Bilim adamları duruma göre ısınmanın yalnızca alt katmanı olduğunu bulamıyor, bu da güneş ışınımının muhtemelen mevcut ısınmada bir rol oynamadığı anlamına geliyor.

  1. Volkanlar

Volkanik patlamalar, dünyayı soğutan aerosol parçacıkları ve salınan (dünyayı ısıtan) karbondioksit nedeniyle dünyayı hem soğutabilir hem de ısıtabilir. Yanardağlar insanlardan daha az karbondioksit üretirler, bu nedenle bu doğal oluşumun iklim değişikliğinin birincil nedeni olduğu düşünülmemektedir.

İklim Değişikliğini Durdurmaya Yardımcı Olmak İçin Ne Yapabilirim?

Yaşam tarzınızda ve diyetinizde iklim değişikliğini durdurmaya yardımcı olabilecek birkaç küçük değişiklik var. Yapabileceğiniz ilk ve en etkili şey, daha az et tüketmek ve mümkün olan yerlerde yerel kaynaklı ürünler yemektir. Sığır eti, kuzu eti ve çiftlikte yetiştirilen karides ve balık gibi etler yüksek karbon ayak izine sahiptir, bu da daha fazla sera gazı saldıkları anlamına gelir.

Ayrıca, örneğin mümkün olduğunda kısa mesafeler için yürüyüş veya bisiklet gibi çok fazla yakıt tüketen nakliyeden de kurtulabilirsiniz. Bu aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenize ve önerilen miktarda egzersiz yapmanıza yardımcı olacaktır. Tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında da uçmayı değiştirebilirsiniz.

Yapabileceğiniz bir diğer basit değişiklik, duş sürenizi kısaltmak ve kullanmadığınız zamanlarda elektrik kaynaklarını kapatmaktır. Duşunuzu 2 dakika kısaltsanız bile, bu 10 galon su tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. Kullanmadığınız zamanlarda elektriğinizi kapatmak, hem gezegeni hem de cüzdanınızı kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini önlemenin başka yollarını arıyorsanız, çevremizi nasıl kurtaracağımızla ilgili bu makaleye bir göz atın .

Şimdi Harekete Geçin ve Geleceğimizi Koruyun

Ne kadar hızlı hareket edersek, gezegeni koruma ve gelecek nesiller için kurtarma şansımız o kadar artar. Kendinizi iklim değişikliğinin nedenleri konusunda eğitin ve kendi sera gazlarınızı nasıl en aza indirebileceğiniz konusunda tavsiyelerimize uyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı