Doğa

Türkiyede Yetişen Ağaç Türleri. (2)

Türkiyede yetişmiş olan ağaç türlerini bundan bir önceki yazımızda sizlere 10 farklı ağaç türü aktarmıştık. Bu makalemizdede bu ağaç türlerinin devamını aktaracağız. Bu makaleyi okumadan önce önceki yazdığımız makalemiz olan (http://teknotrs.com/turkiyede-yetisen-agac-turleri/) okuyabilirsiniz.

1-Meşe: Meşe ağacı türkiyenin neredeyse her bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür. Meşe ağaçları genellikle kış aylarında insanlar tarafından kesilip kışları sıcak geçirmek için yakılırlar. Meşe ağacı kayıngiller ailesinden bir ağaçtır. Meşe ağacı odunu sert ve dayanıklıdır. Meşe ağaçları ortalama 500 yıl kadar yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

2-Kayın: Kayın ağacı türkiyenin kuzey bölgelerinde daha çok rastlanmaktadır. Boyları neredeyse 40 metrelik bir boyuta gelebilir. Sonbahar mevsimlerinde bu ağacın yaprakları kızıl renge bürünerek olağan üstü bir görüntü sergiler. Kayın ağacı ortalama olarak 700 yıl kadar yaşayabilmektedir.

3-Gürgen: Gürgen ağacı huşgillerden gelen bir türdür. Adi gürgen ağaçları yaklaşık 20 metreye kadar uzayabilmektedirler. Doğu gürgen ağaçları ise en fazla 5-6 metreye kadar uzayabilmektedirler. Kış aylarında yapraklarını döken bu ağaç Türkiyenin Trakya, Ege, Marmara, Kuzey anadolu ve Doğu anadolu bölgelerinde yetişmektedir.

4-Kızıl Ağaç: Boyu 20 metreyi geçebilen seyrek dalları olan bir ağaç türüdür. Türkiyede 2 farklı örneği vardır bunlar Doğu Kızılağaç ve Adi Kızılağaç’tır.

5-Akça Ağacı: Kış mevsimlerinde yapraklarını döken bu ağaç türü yumuşak ve sağlam odunlu bir ağaçtır. Genellikle ormanlarda yetişen bu ağaç zaman zaman süs ağacı olarak da kullanılabiliyor. Ve bu ağacı muazzam kılan özelliklerinden biri ağacın harika rengidir.

6-Kestane Ağacı: Türkiyenin birçok bölgesinde yetişebilen bu ağaç genellikle akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Kestane ağaçları dikenli ağaç grubundadır.

7-Çınar Ağacı: Çınargiller grubunda yer alan bir ağaçtır kalın gövdesi uzun boyu ve parlak yaprakları ile dikkat çeker. Yaklaşık olarak 1000 Yıl kadar yaşama süreleri olan bu ağaçlar nemli hava ve toprağı sevdiklerinden dolayı genellikle nehir kenarlarında ve kıyılarda yetişmektedirler. Boyları yaklaşık 30 metreyi genişlikleride 10 metreye kadar bulunabiliyorlardır. Türkiyede genellikle akdeniz taraflarında yetişirler.

8-Huş Ağacı: Türkiyenin doğuü kuzey ve kuzeydoğu anadoluda görülmektedir. Huş ağaçları hızlı büyümesi ile bilinmektedir boyları yaklaşık olarak 25 metreye kadar uzayabilmektedirler. Huş ağaçları soğuğa oldukça dayanıklı bir ağaç türüdür. Ve odunları oldukça dayanıklıdır marangozların gözde ağaçlarından biridir.

9-Ihlamur Ağacı: Güzel kokusu ile bilinen bu ağaç genellikle eylül- ekim aylarında tohumları olgunlaşmaktadır. Genellikle türkiyenin her yerinde yetişen bu ağacı marmara, karadeniz, kuzey anadolu ve akdeniz bölgelerinde sık sık yetişmektedir.Yaklaşık olarak 500 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

10-Kavak Ağacı: Türkiyenin neredeyse her bölgesinde yetişebilmektedir. Kibrit çöpleri kavak ağacından yapılmaktadır. Kavak ağaçları 10 ila 20 metre arasında boyutları olan bir ağaç türüdür. Türkiyede 6 farklı kavak türü yetişmektedir bunlar : Kara Kavak, Servi Kavak, Ak Kavak, Boz Kavak, Fırat Kavağı ve Titret kavağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı