Doğa

Türkiyede Yetişen 10 Ağaç Türü.

Türkiye, doğal kaynaklar açısından dünya çapında gelişmiş bir ülkedir. Türkiyede yetişen ağaç türlerinin yaratmış olduğu manzarada pahabiçilemez olup etkisini göstermiştir. Bir çok iklim çeşitlerinin bulunduğu türkiyede birden fazla ağaç türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi gelin hep beraber ağaç türlerini ve özelliklerini öğrenelim…

1- Kızılçam: Türkiyede en çok akdeniz bölgesinde görülmektedir. Ve aynı zamanda ormandaki bütün ağaçlarla beraber kızılçam ağacı bu ormanların %25’ini kapsamaktadır. Kızılçam ağacı bir çam ağacı türü olup aynı zamanda yayılım alanı açısından en geniş olan ağaç türüdür.

2-Göknar: Göknar ağacı ormanlarda sık sık yetişebilen çam familyasına ait bir ağaç türüdür. Gölgelik alanlarda daha verimli bir şekilde yetişmeye uygun olan bir ağaç türüdür. Türkiyede karadeniz ve marmara bölgesinde yetişmektedir. Göknar ağaçları en az 300 yıl kadar yaşama süreci vardır. Ve aynı zamanda göknar ağacının kozalakları ve iğneli olan yaprakları sağlığa pek çok olumlu yönden etki etmiştir.

3-Karaçam: Ülkemizde neredeyse her bölgede yetişmektedir. 40 Metre kadar boyu 1 metreden biraz daha geniş silindir bir gövdeye sahiptir. Yaz ve kışın olan hava olaylarında çok dayanaklı bir ağaç türüdür. Karaçam ağacının odunlar sert ve dayanıklı olduğundan malzeme olarak kullanılmaktadır çünkü kaliteli bir oduna sahiptir karaçam.

4-Sarıçam: Sarıçam Türkiyede en çok karadeniz, kuzey anadolu ve doğu anadolu bölgesinde görülmektedir. Soğuk iklime oldukça dayanıklı bir ağaç türüdür. Kumlu ve killi olan arazilerde de yetişebilmektedir.

5-Sedir: Türkiyede en çok akdeniz bölgesinde görülen bir ağaç türüdür. Killi, kumlu ve kireçli olan arazilerdede yetişebilen bir ağaçtır. Sedir ağacı diğer ağaçlar gibi sağlık sektörüne faydası büyüktür. Sedir ağacı yağı günümüzde birden çok sektörde kullanılmaya başlanmıştır ve bu oran giderek daha çok yükselmektedir.

6-Fıstık Çamı: Türkiyede genellikle batıda güney anadolu ve akdeniz bölgelerinde görülmektedir. Kumlu killi ve zengin topraklardada yetişir. Fıstık çamı en az 150 yıl kadar yaşayabilmektedir.

7-Ladin: Ülkemizde genellikle doğu karadenizde yetişmektedir. Rutubet alan topraklarda yetişmektedir. Kış aylarında yapraklarını dökmezler ve en iyi özelliklerinden biri olan ladin ağacı diğer ağaçlar ile bir araya geldikleri zaman çok iyi bir görünüm manzarası ve kolay bir şekilde orman oluşturabilmektedirler. Ladin ağaçları ortalama 400 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

8-Ardıç: Türkiyede genellikle bütün bölgelerde görülmektedir. Türkiyedeki ormanların %0.2 Sini kapsamaktadır. Ve en önemli ve gizemli bilgilerinden biri olan ardıç ağacının çoğalabilmesi için ardıç kuşuna ihtiyacı vardır. Ardıç ağacının üretmiş olduğu meyvesi birçok hastalığa çok iyi yönden etki etmektedir.

9-Porsuk: Türkiyede kuzey anadolu bölgelsinde yetişmektedir. Genellikle süs ağacı ve parklarda sık sık görülmektedir. Yaptakları iğne biçmindedir ve kışları yapraklarını dökmezler.

10-Servi: Ülkemizde genlllikle güney tarafında görülmektedir. İnce ve uzun yapılı bir ağaç türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı