Bilim Haberleri

Uzaylı Medeniyetlerin Galaksiyi Keşfetmiş Ve Dünya’yı Çoktan Ziyaret Etmiş Olabileceği Söyleniyor

Samanyolu yıldızlararası yabancı medeniyetler ile iç içedir olabilir – onlar 10 milyon yıl içinde bizi ziyaret etti değil çünkü biz sadece bu konuda bilmiyorum.

The Astronomical Journal’da geçen ay yayınlanan bir araştırma , akıllı dünya dışı yaşamın galaksiyi keşfetmeye zaman ayırıp yıldız sistemlerinin hareketini kullanarak yıldız atlamayı kolaylaştırabileceğini öne sürüyor.

Çalışma, Fermi paradoksu olarak bilinen ve neden dünya dışı zeka belirtileri tespit edemediğimizi soran bir soruya yeni bir yanıt .

Paradoks ilk olarak, meşhur “Herkes nerede?” Diye soran fizikçi Enrico Fermi tarafından ortaya atıldı.

Gaia, Samanyolu’nun yıldızlarının haritasını çıkarıyor
Gaia uzay aracı, Samanyolu’nun yıldızlarının haritasını çıkarır. ESA
Fermi, yıldızlar arasında seyahatin uygulanabilirliğini sorguluyordu , ancak o zamandan beri sorgusu, dünya dışı varlıkların varlığıyla ilgili şüpheleri temsil etmeye başladı.

Astrofizikçi Michael Hart, 1975 tarihli bir makalesinde , galaksinin oluşmasından bu yana 13.6 milyar yılda akıllı yaşamın Samanyolu’nu kolonileştirmesi için bolca zaman olduğunu, ancak biz onlardan hiçbir şey duymadığımızı ileri sürdüğünde soruyu resmen araştırdı . Hart, galaksimizde başka hiçbir ileri uygarlık olmaması gerektiği sonucuna vardı.

Yazarlar, yeni çalışma soruya farklı bir bakış açısı sunuyor: Belki uzaylılar zamanlarını alıyorlar ve stratejik davranıyorlar.

Bir hesaplama bilimcisi ve çalışmanın baş yazarı Jonathan Carroll-Nellenback Business Insider’a “Bu sorunu çözmeye çalışırken yıldızların hareketini hesaba katmazsanız, temelde iki çözümden biriyle baş başa kalırsınız” dedi. “Ya kimse gezegenini terk etmiyor, ya da aslında galaksideki tek teknolojik uygarlık biziz.”

Carroll-Nellenback, yıldızlar (ve etraflarındaki gezegenler) galaksinin merkezinde farklı yollarda farklı hızlarda yörüngede dönüyorlar ve bunu yaparken ara sıra birbirlerinden geçiyorlar, diyor Carroll-Nellenback. Çalışması, uzaylıların bir sonraki varış noktalarının kendilerine yaklaşmasını bekliyor olabileceğini söylüyor.

Bu durumda, uygarlıkların yıldızlara yayılması Hart’ın tahmin ettiğinden daha uzun sürer. Bize henüz ulaşmamış olabilirler — veya belki de ulaşmışlardı, insanlar evrimleşmeden çok önce.

Yıldızlararası seyahat hakkında yeni bir fikir!

Allen teleskop dizisi ata seti enstitüsü
Allen Telescope Array’in parçası olan birkaç anten, uzaylı yaşamından sinyalleri arayan radyo teleskopları

Araştırmacılar, Fermi paradoksunu çeşitli şekillerde yanıtlamaya çalıştılar. Araştırmalar, bir gezegenin yüzeyinin altındaki okyanuslarda bulunan tüm uzaylı yaşam formlarının olasılığını araştırdı ve herhangi bir yıldızlararası yolculuğa çıkmadan önce medeniyetlerin sürdürülemezlikleri nedeniyle geri dönebileceğini öne sürdü . Bir de , Samanyolu toplumlarının bizimle temasa geçmemeye karar verdiklerini hayal eden bir “hayvanat bahçesi hipotezi” de var, bizim doğamızla aynı nedenlerden dolayı temas edilmemiş yerli halklar için koruma sağlama veya koruma sağlama kararı aldık.

Bir 2018 Oxford University çalışma , bu arada, bizim galaksimizde yalnız olduğunu kabaca iki beş kişiden şans ve biz tüm evrende yalnız olduğunu bir tek-in-üç ihtimal olduğunu ileri sürdü.

Ancak en yeni çalışmanın yazarları, önceki araştırmanın galaksimizin önemli bir gerçeğini açıklamadığını söyledi: Hareket ediyor. Tıpkı gezegenlerin yıldızların yörüngesinde dönmesi gibi, yıldız sistemleri de galaktik merkezin yörüngesindedir.

Örneğin güneş sistemimiz her 230 milyon yılda bir galaksinin yörüngesinde dönüyor.Çalışma, diğerlerinden uzak yıldız sistemlerinde (galaksinin arka sularında bulunan bizimki gibi) yıldız sistemlerinde ortaya çıkarsa, yörünge yollarının onları yaşanabilir bir yıldız sistemine yaklaştırmasını bekleyerek yolculuğu kısaltabileceklerini söyledi. Bu yeni sisteme yerleştikten sonra, uzaylılar başka bir sıçrama yapmak için en uygun seyahat mesafesini tekrar bekleyebilirler, vb.

Bu senaryoda, uzaylılar galakside jet sarsıntı yapmıyor – yıldızlarının yaşanabilir bir gezegene sahip başka bir yıldıza yaklaşması için yeterince uzun süre bekliyorlar.

Carroll-Nellenback, “Yeterince uzun bir milyar yıl ise, o zaman bu Fermi paradoksuna bir çözüm,” dedi. “Yaşanabilir dünyalar o kadar nadirdir ki, başka bir uygarlığın menzile girmesi için herhangi bir medeniyetin sürmesi beklenenden daha uzun süre beklemeniz gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı